|
Pitäisi uusia 40 hp koneen omaavan moottoriveneen perälauta (jota vasten moottori on) ja varmistaa kiinnityksen tiiviys. Perälaudan vaneri alkaa olla jo hieman huonossa kunnossa ja kiinnityksen tiiviys on hieman epävarma. Olen kuullut juttua, että huonolla tuurilla jos pulttien reikiä ei ole tiivistetty ja perälaudan liitos ei ole tarpeeksi tiivis saattaa perän sisässä oleva tuki puu vettyä ja perä hajota. Itse ei ole juuri tullut värkkäiltyä veneiden kanssa joten muutama kysymys ja asioita joihin kaipaisin vinkkiä ja parempaa tietoa. Minkälainen materiaali olisi hyvä uudeksi perälaudaksi. Nyt siinä on jonkinlaista vaneria se lienee perinteinen ratkaisu. Minikalaista vaneria tuohon kannattaa käyttää jotta liimaus pitäisi ja tiiviys kestäisi vesi rasitusta? Minkä tyyppistä vaneria ei kannata käyttää tai onko tyypillä juuri mitään väliä. Itsellä ei juuri käsitystä erilaisista vanereista. Mahdollisesti jonkinlaista filmivaneria tai vesivaneria, vai onko noissa vanereissa edes nykyisin juuri eroa. Pitäisikö vaneri käsitellä jotenkin vedenkestävyyttä ajatellen?
Sellaisessa käsityksessä olen ollut, että nykyisin jotkut vene valmistajat eivät enää käytä vanereita perälautana vaan jonkinlaista muovilevyä. Mitä tuo muovilevy yleensä on, olen kuullut huhua että usein käyttäisivät polyeteeniä? Mikä lie syynä muovilevyn käyttöön. Sellainen ainakin kestää aikaa eikä lahoa. Miten noissa on UV suojaukset yleensä kun tulee ulkokäyttöön tai onko tuo jotain erikoislevyä? Mistä voisi ostaa sopivaa levyä varmaan Etrasta voisi löytyä? Mitä haitta puolia tuollaisessa levyssä tuleeko ongelmia esim. sikaflex liimauksen pysyvyydessä, vaikka karhentaisi pinnat?
Pitäisi tehdä valinta materiaalien väliltä, kumpi ratkaisu vaneri vai muovilevy olisi parempi?
Pitäisi myös tiivistää pultinreiät ja suut sekä liimata levy paikalleen jollain materiaalilla. Itse tuumailin sikaflexiä? Mitä sikaflex tuotetta kannattaisi kokemusten pohjalta käyttää. Sikaflexin sivuilla suosittelevat 291 tai 292. Kumpi noista on kokemusten pohjalta parempaa vai toimivatko molemmat? Onko esim. toinen paljon tarttuvampaa erilaisiin pintoihin? Mitä lie tarkoittaa malli merkinnän 291i i kirjain? Varsin ikävää jos tulee laitettua käytännössä soveltumatonta tavaraa ja pilattua silla koko asennus. Löytyykö mahdollisesti markkinoilta jotain korvaavaa parempaa tai vaihtoehtoista tuotetta? Onko mahdollista , että tulee laitettua sikflexiä liikaa joka paikkaan kiinnitystä ja pultin reikiin niin, että kiinnityksestä tulee liiankin luja eikä moottorin pultteja eli moottoria enää tahdo saada irti. Miten sikaflex kiinnityksen saa helpoiten irti jos joutuu irrottamaan moottorin tai perälaudan, kun perälauta ja pultit liimattu tuollaisella. Varmaan jollain liuottimella.
Paljon kysymyksiä, mutta palstalla on varmasti tietoa ja asiantuntijoita. Jos tulee vielä mieleen jotain huomioita tai vinkkejä perälaudan vaihtoon niin kannatta sanoa. Vastauksia voi antaa myös tarkasti ja liiankin yksityiskohtaisesti. Itsellä ei juuri kokemusta veneen laitosta vaikka homma sinänsä pitäisi olla helppo.
|